Všeobecně o wargamingu

27.11.2016

Wargaming má už poměrně dlouhou historii. Samozřejmě, jeho první předchůdci měli velmi odlišnou povahu, vzhled i mechaniky. Celý vývoj byl samozřejmě postupný a sledovat jej lze jen velmi obtížně.

Kořeny wargamingu lze hledat už v klasických stolních hrách typu šachy - ty de facto splňují všechny podmínky pro označení za wargamingovou hru. V moderních základech je často zmiňována Kriegspiel z počátku 19. století, na které cvičili taktiku pruští důstojníci. Základem "nevojenského" pojetí pak byly třeba knihy slavného spisovatele H. G. Wellse ze začátku 20. století - Floor Games a Little Wars - snažící se o vytvoření základních jednoduchých pravidel. Velmi oblíbené v té době byly i hry simulující námořní střety. Přesto však nelze mluvit o nějakém velkém rozšíření této zábavy, protože sociální a finanční podmínky v té době neumožňovaly se věnovat tolika "koníčkům" jako v dnešní době. Těmto hrám se tak věnovaly spíše nečetné vyšší vrstvy.

Zlom přišel v polovině 20. století a svého vrcholu dosáhl (samozřejmě na Západě) někdy okolo 70. let. Nemá smysl tu teď vyjmenovávat četné systémy pravidel, které v té době vyšly. Počátkem 80. let začal ústup her s miniaturami ze scény, začaly se objevovat četné herní alternativy (RPG systémy a o pár let později mnohem významnější počítačové hry), které začaly ubírat na hráčské základně. Tento trend se alespoň částečně začal lámat po roce 1983 a vzniku britské společnosti Games Workshop, která během pár let začala dominovat fantasy wargamingu (se svým Warhammerem Fantasy Battles z téhož roku). V devadesátých letech se přitom objevil další významný konkurent - sběratelské karetní hry, což ještě více uspíšilo rozdrobení herního trhu (samozřejmě v širším pojetí pojmu wargaming, lze za něj považovat právě třeba i sběratelské karetní hry).

Další velký obrat ve wargamingu přinesl rozvoj internetu a větší přístupnost strojů na výrobu figurek. Díky možnosti oslovit masy s mnohem menší investicí se vyrojila celá řada více či méně úspěšných firem snažících se konkurovat firmě Games Workshop, která se mezitím stala jakýmsi hegemonem celého trhu (výjimku tvořil snad jen historický wargaming). Díky tomu dnes mají hráči větší výběr modelů a pravidel než kdy jindy. Rozmanitost současného trhu je obrovská a zcela nesrovnatelná s předchozími obdobími (snad krom prvního vrcholu okolo 70. let) - lze snad tedy trochu odvážně mluvit o nastupujícím zlatém období této herní oblasti.

Wargaming tedy je, jak vyplývá i z jeho překladu, hrou na válku. Dnes se tento termín u nás používá zejména pro hry s miniaturami, ale lze jej rozšířit na mnohem širší pole. Tato zábava (spolu s RPG, karetními hrami, deskovkami) zažívá v našich zemích celkem velký rozkvět, v dřívějších dobách se k nám podobné věci moc nedostávaly a když už, tak jen v omezeném množství, a tak je tu přirozená chuť něco takového vyzkoušet. Wargaming navíc často není spojen jen se samotným namáháním mozku při hře, ale často i s modelařením - většina modelů nebývá namalovaná a často je nutno je teprve složit. Pak také často vyvstává potřeba vytvořit si i nějaké vhodné bojiště pro střety vaší armády s kamarádovou, takže zábavy si určitě užijete dost a dost a pochytíte při tom i něco zručnosti.

Vzhledem k velikosti našeho trhu je často problém sehnat hry v české verzi, což může být pro některé negativum. U deskovek už se lokalizování celekem rozjelo a jsou počešťovány už ihry, kde bývá v krabicích nespočet plastových figurek. Pravidla u wargamongových her bývají komplexnější a část pravidel bývá vždy věnována celému univerzu, které hráče zasvětí a představí příběhové pozadí hry a překládat kompletní pravidla pro úzkou skupinu lidí je pro velké vydavatele běh na dlouhou trať s nejistým výdělkem.
Na druhou stranu, herní mechaniky se dají snadno naučit a konfrontace s (většinou) anglickým textem vám také trochu vylepší znalost tohoto jazyka, což v dnešní době rozhodně není k zahození.

Rozlišení wargamingu

Wargaming můžeme dělit do tří forem podle toho, v jakém prostředí se odehrává - na historický, fantasy a sci-fi. Historický je nejstarší formou a dlouho byl i nejpopulárnější - simuluje bitvy nejrůznějších období dějin od starověku po moderní 21. století a snaží se obvykle o vcelku reálné pojetí konfliktů. Fantasy wargaming se odehrává ve smyšlených světech, ve kterých se střetává množství mytologických i nově vytvořených ras, funguje zde magie a vývoj je obvykle někde na úrovni středověku. Sci-fi se naopak odehrává v budoucnosti (často využívá náš reálný vesmír, jen v době za stovky či tisíce let), ve které lidé kolonizující světy daleko od Země naráží na jiné civilizace a výsledkem je - jak jinak - opět válka.
Krom toho lze samozřejmě rozlišovat jednotlivé herní systémy třeba podle velikostí bitev, které simulují. Od tzv. skirmish her (střetů jednotlivých vojáků a jejich skupin - často s podrobnějšími pravidly pro jednotlivé modely), přes taktické (střety na úrovni jednotek, pravidla jsou obvykle aplikována na ně a ne na jednotlivé bojovníky), až po strategické hry nejrůznějších rozměrů.

Wargamingové hobby je důležitou součástí všech her. Je zvykem, že jsou jednotlivé modely dodávány nenabarvené a často nesložené, což pro hraní vyžaduje jejich slepení a nabarvení. To však není nepříjemná nutnost, ale i obrovská příležitost k úpravě armády podle vašich představ.

V zásadě existují tři části hobby spojeného s wargamingem.

První z nich je skládání modelů a výroba terénů, doplňků, které je u plastových modelů jednoduché, ale nabírá na složitosti s jinými materiály především u výroby vlastních terénů.

Druhou a zřejmě nejčastěji skloňovanou částí je barvení. Existuje velké množství vybavení, které si můžete pro své potřeby pořídit. Opravdovou šíři možností ale přináší až samotné malování modelů. Existuje obrovské množství technik a postupů, které můžete použít, abyste dali vaší armádě unikátní vzhled.

Poslední z trojice a nejpokročilejší z nich, jsou konverze. Jedná se o úpravy existujících modelů s cílem dát jim unikátní vzhled, ať už menšími či většími zásahy. Popřípadě rovnou jejich umisťování do výstavních panoramat. Této oblasti se obvykle věnují až zkušenější hráči, kteří touží odlišit se od ostatních a už mají dostatek zkušeností jak se sestavováním, tak s barvením miniatur.

To co odlišuje wargamingové hry od deskovek či jiných alternativních her je nejen neskutečná studnice herních možností, ale i propracované herní světy, ve kterých se vaše hry budou odehrávat. Je totiž ustálenou tradicí, že výrobci her nevytvářejí jen modely a pravidla, ale podporují i představivost hráčů pomocí mnohdy až do detailu promyšlených fiktivních univerz, ve kterých se bitvy odehrávají.

Mnohé herní světy přitom už dávno přerostly původní hranice her s miniaturami. Matador wargamingu, britská společnost Games Workshop, za desítky let existence svého dua Warhammer Fantasy Battles a Warhammer 40.000 dokázala jejich příběhy protlačit do knih, RPG her, počítačů a v poslední době i filmu.

Už víte, co je to wargaming, a stále váháte, zda jej zkusit.

To chápu, časová i finanční investice do hry nebude malá a jiných lákadel je okolo vás spousta.
Zkusme se tak podívat na to, co by vás mohlo nalákat k tomu pustit se do wargamingu.

Pohodová komunita.
Okolo wargamingu se točí pohodová skupina lidí, kteří jsou vždy ochotní si zahrát nějakou hru či ukázat nováčkovi, jak na to. Nebojte se někam přijít, ostatní mezi sebou rádi uvidí nové tváře.

Variabilita her.
V posledních letech se i u nás začalo dařit většímu množství her a i mezi hráči začíná být zvykem hrát nejen jednu či dvě z nich, ale hned několik. To zvyšuje možnost výběru, ale zejména usnadňuje nalezení protihráče. Je tak jen na vás, co vás láká - zda sci-fi, fantasy či historické bitvy, menší nebo větší střetnutí. Pro vše najdete mezi u nás prodávanými wargamingovými hrami nějakou alternativu.

Jeden nákup, nekonečné množství her.
Investice do herní armády sice obvykle není úplně mizivá, ale uvědomte si, že když už si ji jednou koupíte, můžete s ní hrát až do aleluja. Když si přepočtete kolik hodin zábavy s ní získáte, zjistíte, že to je jen zlomek toho, kolik dáte za návštěvu dvouhodinového filmu v kině.

Hobby.
Pro mnohé je velkým lákadlem možnost sestavit a nabarvit si své modely podle sebe. Nechat trochu odpočinout hlavě a věnovat se manuální činnosti je mnohdy velmi osvěžující. Nebojte se, že by vám to nešlo. V málokom z nás je další Picasso, ale trocha cviku a dobré rady dělá neskutečné divy. Navíc existují četné návody, jak na to, pomocí kterých obejdete fázi experimentování a rovnou vytřete ostatním zrak svými díly.

Procvičení angličtiny.
Jednou z velkých devíz většiny wargamingových her je ta, že jejich pravidla vycházejí v angličtině. Poskytují tak bezvadnou příležitost naučit se nová slovíčka a obraty či si je opakovat. Angličtina přitom není bariérou, která by vám bránila začít. Zkušenější hráči či personál obchodu vám rádi vysvětlí principy hry hezky česky a zbytek klidně doluštíte z knihy pravidel v klidu doma se slovníkem v ruce.

Tento článek byl převzat v roce 2013 se svolením autora serveru wargaming.cz kde se dovíte další informace, recenze a představení konkrétních her, ale zjistíte tam také mnoho o příběhovém pozadí několika desítek wargamingivých her na našem trhu.

© 2016 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky