Rozpálené Deskohraní

20.06.2019

Od poslední psané reportáže uběhl dlouhý čas a v sobotu 15. června se uskutečnila, oficiálně, poslední akce pro veřejnost šestého ročníku Třešťské deskohraní. S příchodem hezkých a teplých dní ubylo výrazně nejen hráčů, ale také volného času. 

Když už jsme naznačili, že skončil šestý ročník, možná by patřilo se na tomto místě ohlédnout a připomenout si pár událostí, které se během něho udály a byly pro nás inspirativní nebo alespoň zajímavé. O některých věcech jsme psali dříve a budeme se možná opakovat.

 Šestý ročník začal opět s velkým nadšením a velkými plány, kalendář ostatních akcí v Kulturním domě byl ovšem neúprosný (což není rozhodně špatně) a tak jsme museli termíny často měnit nebo dokonce rušit.
I přesto, když jsem zpětně počítal uskutečněné akce, uspořádal klub celkem třináct akcí. V jednom případě jsme se speciálně věnovali rodinným deskovým hrám, jednou jsme uspořádali turnaj o ceny ve hře Kanagawa, kde si mohli návštěvníci o výše popsanou hru rovnou zasoutěžit a jedno odpoledne jsme věnovali wargamingu. 

Součástí jednoho Deskohraní byl také workshop, jehož tématem bylo barvení figurek do deskových her.
Malé turnaje ve hře Warhammer Underworlds jsou již součástí každé naší akce, jen na ně není vždy čas, protože hrajeme jiné hry a někdy je potřeba doplnit stůl hráči. Proto občas hrajeme i ve všední dny, po odmluvě, v rodinném zázemí.
Když se ještě vrátíme k tomu číslu 13 a vezmu v potaz, že na akcích strávíme průměrně 9 hodin, vychází úctyhodné číslo, 117! Pro mne je to skvěle strávený čas s deskovými hrami a ve společnosti stejně pozitivně postižených lidí jako jsem já!

Všímaví lidé určitě zaznamenali změnu našeho zázemí. V krátkém časovém horizontu se nám podařilo, snad, vytvořit příjemné prostředí pro návštěvníky našich akcí. Vaření kávy a čajů se stalo běžnou věcí. Je to maličkost, ale určitě potěší a v nočních hodinách čerstvá káva povzbudí. Mě osobně se tak, svým způsobem, splnil sen, i když jsem si vědom toho, že je to na omezenou dobu. 

Na začátku června jsme se opět stali součástí Pohádkového lesa, kdy náš klub obsadil jedno ze stanovišť pro starší děti se zvětšeninou párty hry Koncept. Počasí vyšlo a dětí se na dlouhé trase zúčastnilo kolem 130, ale co by to bylo za deskovou hru, kdyby si nezahráli rodiče, babičky a dědové?

Pustil jsem se, pouze jako grafik, do lokalizace deskové hry The Faceles, jejíž autoři se nechali inspirovat hororem Noční můra z Elm Street. Ve hře vystupují děti a hra je hodně kampaňová. Zatím je hra dostupná pouze přes platformu Kickstarter.

Také vznikl další článek v sekci "Herní světy" o Warhammer Underworlds, který svým způsobem navazuje na ten předešlý, věnovaný univerzu Age of Sigmar a dokresluje temný příběh plný utrpení, bojů a dávných křivd z deskových her Shadespire a Nightvault.
Přes prázdniny bych rád do této sekce přidal další dva články, alespoň v hlavě mám už představu které. Uvidím na kolik se mi podaří utrhnout se od starostí všedních dní.  

https://deskovkytrest.webnode.cz/l/warhammer-underworlds/ 

A co se hrálo na posledním Deskohraní?
Jak už jsme avizovali, na akci se opět objevil Warhammer 40000 v celé své kráse. Tentokrát se utkaly armády Tau a Tyranides. Dále se hrál Zombicide a novinka Root spolu se zdařilou hrou na lupiče a zloděje. V tomto případě spíše na ty zloděje, ve hře Escape Plan a rodinná, civilizační hra Hadara. Pochopitelně spousta dalších her zůstala neotevřená.


Kickstarter a deskový klub.
I tento rok nás Čeští vydavatelé zahrnují monstrózními tituly jejichž cena přesahuje částku tří tisíc korun, i když u Gloomhaven nebo Twilight Impérium je tato částka opodstatněná. Někdy si říkám, kdy tohle šílenství skončí a kde má vůbec hráč hranice, za které nepůjde?
Svým způsobem si hranice tvoří sami hráči a je čím dál těžší odolat pokušení a postupně se tak z nás stávají závislí lidé na papíru a plastu. Pochopitelně v kladném slova smyslu, trpí povětšinou jen naše peněženky.

V příštím roce čeká Český trh další obří hra a to nejen do velikosti, rozsáhlosti, ale především svým množstvím textu. Ti, kteří deskovky sledují asi tuší, který název teď zazní. Tainted Grail: The Fall of Avalon, kooperatvní hra pro 1-4 hráče zasazená do mytologie Keltů.

I přes zdánlivě rostoucí ceny deskových her na trhu jich přibylo v klubu nespočet a seznam se stále rozšiřuje a opět se ptám, kdy toto skončí a jestli to vůbec ještě jde skončit. Slovo stopstav je velice často zmiňováno, ale reálně je to jen slovo. Já pevně věřím, že na většinu her, které do klubu přibyly v poslední době se podíváme a zahrajeme si nakonec všechny.

Bohužel kvůli novinkám není čas na starší tituly, které nejsou horší, jen nás žene touha zkusit něco nového a doufat, že i lepšího, ale to je většinou věcí osobního vkusu a preferencí.

Na tomto místě bych rád poděkoval vedení města za pomoc, ochotu a pevné nervy, které s námi mají. Dále pak Gram kafé za propagaci a pomoc v dobách největších mrazů. Zapomenout nemohu na velmi hojně navštěvované Informační centrum a usměvavý kolektiv, který to se mnou nemá vůbec jednoduché.
V neposlední řadě všem návštěvníkům a aktivním členům klubu.
Na úplném konci bych vám rád, za celý klub, popřál příjemné prázdniny, případně dovolené a budeme se na vás těšit zase v září.

© 2016 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky