Rodinné hry a Kanagawa

07.03.2019

První březnovou sobotu jsme se v klubu zaměřili na rodinné deskové hry a o jednu takovou, která i nás v poslední době hodně baví, se mohli návštěvníci v odpoledních hodinách utkat v malém turnaji.

Jako vždy se ohlédnu za akcemi, o kterých jsme doposud nepsali a shrnu dění v klubu. Od nového roku jsme najeli na nový systém, kdy je pro veřejnost klub otevřen dvakrát do měsíce. Pro nás velkou změnou je, od dubna, posunutí a sloučení začátku akcí, kdy obě akce startují od 14:00.
První soboty v měsíci jsou určené pouze hraní, kdežto v těch třetích bychom se rádi více věnovali a oslovovali širší veřejnost, která deskoherní svět zatím nevnímá nebo ho začíná poznávat nebo naopak tápe.
Není nic jednoduššího než navštívit jednu z našich akcí a vyzkoušet si nějakou hru, případně si o některou z našeho seznamu napsat a my Vám ji na akci rádi představíme. 
Na těchto akcích bychom rádi otevírali témata typu: "Nerozumím pravidlům, nevím jakou hru vybrat a podobně". 

Tato témata jsou pro činnost klub jako stvořená a s podobnými otázkami se osobně setkávám hlavně kolem Vánoc, ale aktuální jsou po celý rok.
V loňském roce vyšlo ve světě kolem 5000 titulů, vyznat se v nich a vybrat tu pravou není jednoduché.
U třetích sobot se občas může stát, že bude akce zrušená. V minulosti se to už jednou stalo a v dubnu (20.4.) se termín kříží s Velikonocemi. Předpokládáme, že účast nebude velká, proto bude akce zrušena.

V únoru jsme také připravili pro čtenáře další díl ze série Herní světy, ve kterém jsme tentokrát představili fantasy svět Age of Sigmar, který je přerodem známější série Warhammer fantasy battles a představili jsme v něm i pár her z tohoto univerza, které máme ve sbírce a lze si je u nás v klubu, po domluvě, zahrát.

Vím, že se budu opakovat, ale většinu her, i těch velkých, máme lokalizovaných a to buď oficiálně, vlastními silami nebo díky aktivní komunitě v Česku.

Kromě celé škály her, které se na akcích běžně točí jsme také zkoušeli hrát Eldritch Horror a trošku si osvojit pravidla. Hru není snadné porazit, každý z prastarých (hlavní monstrum z Lovecroftových románů) má jiné podmínky pro vítězství, do toho se ve hře dějí náhodné a ve většině případech velice záludné události a herní skupina má neustále co řešit. Čas stále ubývá s tím, jak roste hrozba procitnutí monstra.

Kdo nás sleduje pečlivěji, věděl nebo alespoň tušil, že jsme pro návštěvníky měli přichystaný malý turnaj o krásně ilustrovanou hru s velkým podílem náhody, Kanagawu.
Pár hráčů se před turnajem naučilo pravidla nebo si je alespoň osvěžili, aby zvýšili šanci na úspěch. Po organizační stránce to byl trošku ústupek, protože to nabouralo časový harmonogram, roztříštění hráčů a odsunulo plánovaný začátek turnaje na 14:30.

Pojďme se podívat na výsledky turnaje a kdo si vlastně hru nakonec odnesl domů?

Turnaje se účastnilo osm hráčů, každý odehrál dvě hry. Do prvního kola bylo losování hráčů náhodné. Do druhého už spolu hráli čtyři hráči s nejvyšším dosaženým skóre z kola prvního a opačně. V tabulce níže je pak uveden počet dosažených bodů z jednotlivých kol a celkové skóre.

1. Monika: 41/29/70
2. Míša: 27/31/58
3. Vlasta: 31/26/57
4. Lukáš: 30/26/56
5. Ondra: 24/31/55
6. Pavel: 20/33/53
7. Kamil: 21/26/47
8. Viki: 16/23/39

Jak je patrné z výsledků, Monika si v první hře udělala neskutečný náskok a přestože ve druhé hře získala průměrný počet bodů, na výhru to stačilo. Další výsledky jsou pak velice těsné a vyrovnané. Zajímavé je, že i hráči, kteří hráli hru poprvé se drží ve středu pole. Další důkaz o tom, že hrát a vyhrát může každý. Protože je hra hodně náhodná záleží mnohem více na hráči a na jeho rozhodnutí, jak se získanými kartami naloží a pochopitelně také na tom, co mu soupeři nechají.

V Kanagawě jsme namalovali všichni velkolepá díla, výhra byla udělena Monice, které tímto ještě jednou gratulujeme a doufáme, že se bude hra líbit a doma na ní nebude usedat prach.

Ještě jsme měli připravený druhý turnaj ve hře Warhammer Underworlds, ale opět nedorazil dostatek hráčů a tak jsme se rozhodli, že turnaj i ve dvou dáme do zápisu a budeme doufat, že příště někdo dorazí. Hráčů kolem Třeště pár je, akorát jim nejspíš nevyhovoval termín.

V tomto turnaji se tedy spolu utkali Skaveni proti Khorneho chaosákům. Ještě dodám, že hra kombinuje deckbuilding, kdy si hráči do zápasu připravují herní balíček karet, kostkové souboje a taktický pohyb modelů po hexové mapě. Tyto tři faktory ovlivňují celou hru a každá, opravdu každá partie je jiná, i když hrajete se stejným protivníkem. 

První hra byla pro oba hráče hodně velkým rozčarováním, kdy se na ruku nedostávaly ty správné karty, kostky nepadaly a celkově hra nenabídla moc vyostřených soubojů. Skavenům tentokrát, se skóre 4:5, utekla výhra těsně!
Druhá hra už byla o něčem jiném. Více se napadalo, obě bandy bojovníků používaly finty na obelstění soupeře a celkově se více bojovalo. Ani tentokrát však Skaveni nezvítězili, ale na druhou stranu nedali soupeři příliš velký bodový náskok a za prohru 6:9 se tak stydět nemusí. Výsledky turnaje jsou vystaveny na jiném místě těchto webovek, které se soustředí na turnaje a ligové hraní Warhammer Underworlds v Třešti.

Do podvečera se hrálo ještě nespočet her. Jako příklad uvedu dětské Monopoly, Trivial Pursuit, Ostrov Skye, Heldentaufe, Troll a některé další, které jsem osobně nehrál, nejsou zdokumentovány a tak se název za těch pár dní z hlavy vypařil.

Jak se den chýlil k večeru, valná většina návštěvníků se vydala na cestu domů a počet hráčů se zmenšil, ale hrálo se dál. Přesně jak zní jedno z motta klubu: "Hrajeme, dokud je s kým."

Odehráli jsme ještě tři hry, Blood Bowl Team Manager, Abyss, ale vypíchnu z nich pouze jednu. Tou hrou je Cyclades.

V souostroví Kyklád, nedaleko pobřeží ještě nesjednoceného Řecka, spolu bojují městské státy Sparta, Atény, Théby, Korinth a Argos. Každý z těchto států se snaží na svoji stranu získat přízeň bohů a s jejich pomocí dosáhnout největšího rozmachu.

Vyhrát může pouze jeden a cest k vítězství je hned několik, přestože vyhrát může hráč, který ovládne dvě metropole. Záměrně píši ovládne a ne postaví, protože postavením druhé metropole hra nekončí, naopak. Pakliže jeden z hráčů postaví ve hře dvě a více metropolí, ostatní hráči mohou odehrát ještě svůj tah. Závěr hry je potřeba také správně načasovat. Právě toto dohrávání se může stát osudným. Hráč nesmí podcenit žádnou strategii a výpady svých soupeřů musí předvídat a předcházet jim.

Prim ve hře rozhodně hrají finance, které drží každý hráč skrytě za zástěnou svého státu a nikdo dopředu přesně neví, jen tuší, jak velkou oběť hráč položí na oltář jednomu ze čtyř bohů tehdejšího Řecka.

Na rovinu říkám, že hra ve dvou není příliš dobrá, je hodně rychlá a přímočará. Ve třech hráčích už podle mě hra funguje jak má a otevírá ty správné strategické možnosti. V pěti už jde o kolos a poměrně náročnou hru, která přesto hezky funguje, mechaniky jsou jednoduché, ale právě ty volby a finance, které na hráče na začátku každého kola čekají při budování říše, armády a loďstva, může některým hráčům zamotat hlavu a mnohdy jsou výsledky těchto voleb dvousečné. Není snadné uhlídat a předvídat kroky všech soupeřů.
Když se na vás vrhne více nepřátel, zkáza státu může být rychlá a bolestná. Hra má ovšem hezké pravidlo, že nelze útočit na hráče s posledním ostrovem a bůh Apollón, když se k němu hráč dostatečně dlouho modlí, poskytuje tomuto státu finanční výhodu, která hráči pomůže dostat se zpět do hry a klidně celou partii vyhrát. Celá hra je navíc okořeněna o bájné bytosti, které můžeme znát z knih a nespočtu filmů. Hráči tak mohou využívat služeb například Pegase, Krakena, Hydry, Kyklopa a mnoha dalších a použít je ve svůj prospěch nebo naopak zkázu nepřátel.


Příští sobotu (16.3.) se v klubu, kromě hraní deskových her, budeme věnovat tématu figurek v deskových hrách a jejich následné možnosti si je nabarvit. K vidění bude i pár modelů a malý workshop, kde budou probíhat ukázky barvících technik a zájemcům o barvení, kteří si donesou své figurky, pomůžeme při prvních krocích.
Barvení figurek má hned několik zajímavých aspektů. S nabarvenými figurkami hra lépe vypadá, ať už je kvalita barvení nižší a hráči se tak s postavou lépe sžijí. Barvení figurek mnohdy funguje jako relaxace, při které se lidé naučí preciznosti a trpělivosti.
Pokud Vás toto téma zajímá, klidně se přijďte jen podívat. Budeme rádi.

Na poslední sobotu v dubnu (27.4.) máme naplánovanou speciální akci, na které se budou hrát wargamingové hry, plné velkých armád univerza Warhammer 40000. Rozhodně se bude na co koukat a řada z nás určitě ráda svolí a svěří Vám, na nějaký čas, vedení své armády.  

Více fotografií z akcí naleznete opět na našem Facebooku, Klub deskových her Třešť. 



© 2016 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky