Blood Bowl

27.05.2021

Přestože jsem se bránil a záměrně nechtěl psát o této sportovní hře, abych jí nepropadl, opět se ukázalo, že si TO ke mně našlo cestu. Já osobně jsem s touho hrou spjat již od svých herních začátků a jak jsem zajisté už také několikrát psal, byla mou první velkou hrou, do které jsem se zamiloval i přesto, že jsem po revoluci prakticky vůbec neuměl Anglicky. Blood Bowl hraji v cyklech a na různých platformách několik (desítek) let, pokusím se proto oprostit článek o emoce, které tato hra umí, dříve či později, v každém hráči vyvolávat. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, bude toto čtení prozatím nejbrutálnějším a nejnásilnějším článkem u nás na webu.
Všem, kteří dočtou až na konec se předem omlouvám za nesčetněkrát skloňované slovo Blood Bowl.

Byl nafouknut prasečí močový měchýř a uspořádán první zápas o krvavý pohár...

Pod první edicí hry je podepsán Jervis Johnson, který v roce 1986 (některé prameny se různí a připisují hře rok vzniku 1987) pro britskou herní společnost Games Workshop designoval Blood Bowl jako parodii na americký fotbal. Hra byla od počátku zasazena do Starého světa fantasy Warhammeru, ale Blood Bowl žije svým životem. První verze Blood Bowl byla hodně jednoduchá hra plná kartónu a využívala mnoho prvků z již existujících her od Games Worskhopu, přesto všechno hra zaujala.

Kouzelníci, právě tak jako každý jiný ve Starém světě, jsou horlivými sportovními fanoušky a mnoho z jejich řad fanaticky podporuje svůj tým. Není překvapením, že nedlouho poté, co byla vynalezena tato hra, začali kouzelníci "pomáhat" týmům a podporovat hráče pečlivě vybranými kouzly. Brzy však byla hra zaplavena magií natolik, že se vytrácela původní myšlenka sportu.

Nakonec byla Universita Magie přinucena trvat na tom, že pouze týmy, které si koupí zvláštní licenci University Magie, budou mít povolení využívat tuto magickou pomoc a omezila rovněž kouzelníky na využití pouze jedno jediného kouzla za zápas. Týmový mág musel projít úzkým výběrem a být oficiálně jmenován samotnou Universitou Magie.
Kouzelníci i fanoušci si brzy uvědomili, že to, co chtějí při Blood Bowl opravdu sledovat, není kouzelnická soutěž a tak byla nová pravidla brzy všeobecně přijata.

V roce 1987 vyšlo první rozšíření pod názvem Death Zone, které do hry, mimo jiné, připadlo správu lig a spolu s tím schopnosti hráčů a první kouzelníky. V roce 1988 vyšla druhá edice hry, ve které kartónové podobizny hráčů vystřídaly plastové miniatury a později Citadel Miniatures vydali pro první edici hry modely kovové.

S příchodem třetí edice v roce 1994 se hra přiblížila tradičnímu světu Warhammer Fantasy Battles převážně změnou miniatur tak, aby vypadaly podobně. Sám Jervis Johnson, designer hry, přiznal, že to nebyl úplně správný krok. Přestože Blood Bowl vychází z univerza Warhammer Fantasy Battles, rozhodně nejde o stejný svět a nekopíruje události v něm. To se konec konců promítlo i do nedávných změn pravidel a především nových modelů, kdy miniatury vypadají sportovněji.

Sportovněji? Jak se to vezme, hráči a teď nemyslím reálné hráče, ale ty ze hry sahají velice často k násilí a s čistým svědomím sobě vlastním porušují pravidla hry a bez skrupulí nosí na hřiště různé, více či méně, tajné zbraně. Od obligátní dýky v rukách assassinů Temných elfů, až po opravdu "tajnou" gobliní motorovou pilu, kterou vážně neschováte.
Randál a kouř, který vydává je nepřehlédnutelný, ale jistý úplateček pro rozhodčího, aby koukal na druhou stranu, pomůže vyřešit i tento problém. Alespoň na nějaký čas.

Samotní fanoušci hry také nejsou výkvětem společnosti a mnohdy fotbaloví rowdies doslova vlítnou na hřiště a pošlapou některé hráče nebo dobře mířeným kamenem odzbrojí i toho největšího tvrďáka. Ono se vlastně vůbec nevyplácí (záleží na úhlu pohledu) vystrčit jakéhokoliv hráče z hřiště a odhodit ho do kotle rozzuřených fanoušků. Velice často tento akt končí tragicky. Motorová pila ovšem není tou nejbizarnější věcí, kterou můžete na hřištích potkat.

Jedna z nejokázalejších, když ne nejúčinnějších, tajných zbraní týmů Blod Bowlu je trpasličí válec smrti. Poprvé byl použit trpaslíkem Warhammerensem před 64 lety a od té doby se stal pravidelnou součástí arzenálu mnoha trpasličích týmů. Velká oblíbenost smrtícího válce je především kvůli skutečnosti, že je snadno vyrobitelný z válce používaného na mnoha stadiónech k prostému udržování trávníku.

Univerzum Blood Bowl má svůj osobitý humor a popisuje velice bohaté, dlouhé a barvité příběhy, které určují tón a ducha celé hry.

Když píšeme o Blood Bowl, byl by hřích nenapsat něco o nerozdílné dvojici komentátorů, upíra Jima a ogra Boba, kteří jsou kořením celé hry a provází hráče od prvních stránek v knize pravidel. 

Jim Johnson patří do řádu upírů a není toho o něm příliš známo a on sám toho ze své minulosti příliš neprozrazuje. Na rozdíl od kostlivců nebo zombií jsou upíři, které nedrží pohromadě nekromancie, svou podstatou pozoruhodní tvorové. Díky sportu zvanému Blood Bowl mohou upíři existovat a působit v lidské společnosti a nebát se odhalení. Také Jim Johnson vystoupil ze stínů, stal se nedílnou a vlastně také nesmrtelnou legendou, coby komentátor tohoto nového sportu pro televizní stanici Network 7.

Na rozdíl od Jima je Bob Bifford bývalý hráč, který debutoval v roce 2438 v týmu Creeveland Crescents a v prvním roce své kariéry získal medaili za Nováčka roku. Poté se stal volným hráčem, ale jeho začátky byly pomalé a jen málo týmů si chtělo najmout drahého hráče, který za sebou měl pouze jednu sezónu. Zlom nastal až, když se Bob dostal do týmu Hochland Lumberjacks (Hochlandští dřevorubci) a pomohl jim dostat se z posledního místa divize až na čtvrtou.
Do roku 2471 získal Bob hned několik medailí o ocenění, nicméně se rozhodl odejít ze sportu jako hráč a připojil se k Jimu Johnsovi. Od té doby tvoří nerozlučnou dvojici.

Blood Bowl je impozantním střetem dvou týmů plných těžce ozbrojených a docela bláznivých bojovníků. Hráči chytají, vrhají nebo běží s míčem a pokouší se jej dostat na poslední pole, do takzvané End zone. Samozřejmě, druhý tým se je pokouší zastavit a získat míč na svou stranu. Jestliže se nějaký tým dostane s míčem přes protivníkovu linii do End zony, dává Touchdown. Tým, který dal na konci zápasu více Touchdownů, vyhrává a stává se vítězem!

Hra tak nejvíce připomíná, jak už bylo řečeno, americký fotbal. Naneštěstí tak spojení deskové hry s reálným světem nekončí a tuto provázanost můžeme najít na mnoha místech. Jako příklad bych prozatím využil obligátní McMurty's (McDonald's), Bloodweiser (Budwieser) nebo Orcidas (Adidas). Těmto narážkám se nevyhnuly ani názvy týmů jako Orcland Raiders (Oakland Raiders), Darkside Cowboys (Dallas Cowboys) a v neposlední řadě také osobnosti jako například Tomolandry The Undying (Tom Landry) a jednou z naposledy přidaných osobností je Brett Favre přejmenovaný na Brick Farth a nakonec samotný Bůh Blood Bowlu, který se jmenuje Nuffle, coby hříčka výslovnosti zkratky NFL.

Nejslavnějším hráčem Skavenů byl Tarsh Surehands. Tarsh měl dvě hlavy a čtyři ruce, díky nimž byl nejlepším příjemcem přihrávek své doby. Bohužel, v rozhodujícím zápase minul přihrávku a to vedlo k prudké roztržce mezi jeho dvěma hlavami. Než mohl být kýmkoli zastaven, tak se sám uškrtil!

Hráči se vtělí do role manažerů týmů a do něj si najímají širokou plejádu různých a hrůzných stvoření všemožných ras. Klasickými orky počínaje, přes nemrtvé k elfům a od elfů až třeba k pitoreskním hobitům a steroidy vyhnaných ještěrů. Za svou existenci hra prošla několika edicemi, ale spíše se jednalo o drobné úpravy pravidel, především pro vedení lig a rozšiřování možností managementu týmů.

Za současný raketový nárůst zájmu o hru můžeme poděkovat francouzské společnosti Cyanide, která získala licenci na Blood Bowl a převedla deskovou hru na monitory počítačů. Přestože měla hra neskutečně mnoho chyb, které se nepodařilo odstranit ani po několikaletém vývoji, hra si získala mnoho fanoušků. Díky tomu vznikl druhý díl, který byl opakem dílu prvního a odstartovala zájem hráčů o samotnou deskovou hru.

Díky spojení Games Worshop a Cyanide vznikla v roce 2016 nová edice deskové hry a Blood Bowl , který byl do té doby oficiálně u ledu, byl vzkříšen. V roce 2020 vyšla další edice, označována jako Druhá sezóna (Second Season Edition) a digitální edice s názvem Blood Bowl 3 na sebe nenechá dlouho čekat a bude brzy zahájen její prodej.

Elfí tým Dragon Princes, byl sestaven výhradně z Elfích Princů a Vysokých Lordů, a ti byli tak hrdí a pyšní, že odmítali hrát s kýmkoli, kdo nebyl stejného postavení jako oni. Následkem toho se nikdy nedostali do hry a byli rozpuštěni po pěti sezónách, aniž by odehráli jediný zápas.

Celá hra, ať už její desková nebo digitální podoba, je jedním velkým soukolím a svou pravou krásu odhalí až v ligovém hraní. Hra nabízí nespočet možností jak můžete svůj tým vylepšovat a hráče vést. Takřka každého si můžete pojmenovat, vést si u něj statistiky, sbírat zkušenosti a učit ho novým schopnostem a svého svěřence si tak hýčkat. Tím jak v zápasech vaši hráči rostou a sbírají zkušenosti, roste i jejich věhlas a jejich jména si opravdu zapamatujete a spolu s tím i jejich osudy. O to bolestnější je, když váš svěřenec v lize nestihne zestárnout, ale opustí jí v dřevěném futrále. Nezřídka tak končí valná většina hvězd, protože se na ní soupeř prostě zaměří a zlikviduje.

Útočení na hráče, který leží na zemi, je proti pravidlům. Navzdory velkému množství způsobů, jak může hráč zaútočit legálně, se jich přesto mnoho uchyluje ke starobylé tradici "kopnout do ležícího hráče".
Pravidla sice předpokládají, že si toho rozhodčí všimne a hráče potrestá, bohužel, když se něco tak odporného na hřišti stane, rozhodčí se většinou dívají jinam a faul nevidí. Není proto divu, že sami rozhodčí jsou častým terčem nadávek davu a čelí obvinění z braní úplatku!

Kdysi se zápasy hrály do té doby, než jedná strana dala tři Touchdowny, namísto časového limitu. Tato praxe byla ukončena po utkání mezi týmy Kishargo Werebears a Darkside Cowboys, který musel být ukončen po 19 dnech, když se dva zbylí členové obou družstev zabili v šílené rvačce o míč. Závěrečný stav byl 2:2 a utkání skončilo v důsledku zániku obou týmů.

Zápasy se hrají na stadionech vlastněnými buď samotnou Magickou univerzitou nebo městy. Týmy sice hřiště mají, ale ty většinou slouží k tréninku nebo se využívají coby tržiště. Týmy za hraní na stadiónech obdrží peníze, ale přesné množství závisí na tom, zda vyhrají nebo prohrají a kolik fanoušků se na zápase objeví.
Týmy jsou veřejností mnohem více chápány jako putovní společnost herců nebo žoldácký regiment, než jako fotbalové mužstvo dnešní doby. Kvůli této struktuře má každý tým svého manažera (reálného hráče) pro organizování zápasů, stanovení data zápasů, a tak podobně.

Nejžádanější trofejí je Bloodweiser Blood Bowl Championship Winners Trophy, obvykle známá též jako Blood Bowl (Krvavý pohár). Tato trofej je někdy označována jako Vítězná cena Buddy Grafsteina, pojmenována po prvním předsedovi Bloodweiseru. Trofej je vyrobena ze solidního Trpasličího zlata, které je extrémně cenné.
Původně byla tato cena udělována vítězi finálového utkání mezi konferencemi NFC a AFC.
Před rokem 2461 byly zápasy na šampionátu docela přátelské a hrané čistě pro udělení statutu Nejlepší tým Světa a vlastně až s příchodem velkopodniků, jako je Bloodweiser Corporation, soutěž udělala významný krok k popularitě. Říká se, že peněžní cena a sponzorská dohoda s Bloodweiserem, má pro vítěze během následujícího roku hodnotu přes milión zlatých.

O této hře bychom mohli popsat ještě několik stránek. Závěrem a také jako důkaz žijícího světa můžeme uvést fakt, že již několik let vychází komiks Blood Bowl Killer Contracts, který je hodně svébytný a velice brutální.

Rovněž pravidelně vychází časopis Spike! Magazine, který přináší hráčům zajímavé informace okolo turnajů, lig, strategií, zákulisních informací o hráčích a v neposlední řadě tutoriály.

Tento svět je i po 35 letech velice živý a přestože byla hra několik let Games Workshopem přehlížena, své fanoušky neztratila a hlavně díky nim, nezanikla.

Také s touto hrou se u nás v klubu můžete seznámit. Já sám jsem spokojeným majitelem a nehodlám se té vetché a ošoupané staré krabice vzdát. K deskové hře také vznikla nemálo úspěšná karetní hra Blood Bowl Team Manager, která si zachovává stylizaci deskové hry a kupodivu zdárně převádí atmosféru hry na kartičky. Do klubu jsem párkrát hru vzal a vždy sklidila úspěch.

Morg N' Thorg známý též jako Balista byl ogřím kapitánem týmu Chaos All-Stars. Historici klubu přesně nevědí jak se Morg stal jejím členem. Tvrdí se, že prostě jednoho dne přišel na trénink a poté se v roce 2469 nechal zapsat do týmu. Díky svým svalům a "stylové" hře byl Morg v roce 2475 jmenován kapitánem týmu Chaos All-Stars a dopomohl týmu k dvěma vítězstvím v Chaos Cup. Díky tomu se stal oblíbeným po celém světě.
2485 byl jmenován hráčem roku NFC. Morg N' Thorg byl rovněž zvolen do Síně slávy jako jediný hráč, který by při jmenování odešel do důchodu.
Po pádu NAF se stal Morg volným hráčem, nutno také podotknout, že nejdražším v celé historii Blood Bowl.
Nebýt incidentu v roce 2486, kdy se hvězda týmu Champions of Death, mumie Rmatut III. veřejně přiznala k tomu, že chtěla v zápase proti Chaos All-Stars Morga zabít, aby tak mohl vstoupit do jejich týmu, byl by Morg nabízel své služby všem týmům. Po této události se Morg zařekl, že nikdy nepodepíše kontrakt s týmy nemrtvých, nekromantu nebo Khemri.
Přestože na hřišti je Morg N' Thorg vnímán jako synonymum pro teror, mimo něj je to docela milý ogr a kupodivu sklízí úspěch a obdiv u dětí. Díky své slávě si zahrál v sérii reklam o bezpečnosti silničního provozu, které snížily počet nehod na cestách o 25%.

© 2016 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky